Zayıflamak için ne yapabilirim
Zayıflama Reçetesi'ne hoşgeldiniz, 08 Nisan 2016

Zayıflamak için ne yapabilirim
-

Zayıflamak için ne yapabilirim

Zayıflamak için ne yapabilirim
Zayıflamak için ne yapabilirim
Zayıflamak için ne yapmalıyım sorusunu, fazla kiloları olan ve zayıflamayı kafasına koymuş olan herkes sorabilir. önemli olan zaten irade olarak zayıflamayı bir şekilde kararlaştırmaktır. Gerisi ise kendiliğinden gelecektir. Bizler de zayıflamak istiyorum bunun için ne yapmak gerekir diye fikir edinmek isteyen sevgili okurlarımıza zayıflamanın ve kilo vermenin altın kuralları ile ilgili güzel bir makale paylaşacağız. Ancak aşağıdaki kilo verme tavsiyeleri sadece zayıflatan yiyecekler ve besinler ile alakalıdır. Diğer kilo verme yolları ise ilerleyen vakitlarda siz sevgili okurlarımız ile paylaşılacaktır.
ZAYIFLAMANIN ALTIN KURALI
Meyve ve sebzeler sağlıklı beslenme önerileri içinde en büyük yeri tutan 2 temel gruptur. Ancak tüm meyve ve sebzelerin belirli bir enerji dşayeti ve şeker içerikleri vardır. Bu sebeple yenilen miktarlar önemlidir, yarım muzun enerji dşayeti 1 elmaya eşittir.
Meyve porsiyonları meyvelerin şeker içeriklerine göre ayarlanarak tavsiye edilir. Sebzelerin genelde su ve lif oranlarının yüksek olması enerji dşayetlerinin düşük olmasına sebeptir. Çiğ olarak yenilebilen kıvırcık, göbek marul, nane, maydanoz, roka, biber, domates, salatalık gibi sebzeler çoğu vakit diyette serbest bırakılır. Pişirilerek yenilen sebzelerde ise durum içindeki yağ miktarına ve pişirme şekline bağlıdır. Sonuç olarak meyve ve sebzeler düşük enerji içerikli olmalarına rağmen diyet içinde tavsiye edilen miktarların üzerinde yenilmemelidir.
Yararlarını biliyor musunuz?
Üzüm: Vücudu zararlı madde etkilerine karşı koruyan, fitokimyasallardan flavonoidleri içerir. Kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyan üzüm bol bol tüketilmelidir.
Karpuz: İçerdiği laykopen maddesinin, kansere karşı koruyucu özelliği olduğu bilinen A ve E vitaminlerinden daha etkili olduğu saptanmıştır.
Kayısı: İçindeki beta karoten adlı madde, hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önler. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Bir kayısı ne kadar parlaksa, içindeki beta karoten oranı da o kadar yüksektir.
Domates: Domates özellikle laykopen yönünden zengindir. Laykopenin antioksidan etkisi nedeniyle göğüs, sindirim sistemi, mesane ve deri kanseri riskini azalttığı bilinmektedir.
Biber: Bol miktarda A ve C vitamini içerir.
Çilek: Bol miktarda A, B1, B2, C ve K vitamini, protein, şeker, meyve asidi, demir, fosfor, sodyum, kalsiyum, potasyum içerir.
Şeftali: A ve C vitaminlerini içerir.
Elma: Tok tutan, kalorisi fazla olmayan cilde ve saçlara iyi gelen elmada A, C vitaminleri bulunuyor. Potasyum zengini elma, sindirim için yararlı bol miktarda lif içeriyor.
Kivi: Kalp ve damar sağlığı açısından kolestrolün düşürülmesinde etkili bir madde olan petkin, kivi de bol miktarda mevcut.
kilo vermek için ne yapmalıyız – kilo vermek için ne yapmalıyım
Yukarıdaki gibi kilo vermek için ne yapmalıyız ya da  kilo vermek için ne yapmalıyım diye soranlar için zayıflamanın formülü aslında çok basit : daha az ye, daha çok hareket et. Ama bu, gerçekte bu kadar kolay değildir, değil mi?
Uzun süreli kilo kaybı imkansız değil, fakat kararlı olmalısınız. Kilo vermek için bir plana sahip olmak iyi bir başlangıç. İşte, planınıza girmesi gereken 10 madde :

  1. Kahvaltı yapın. Bu, sonradan çok acıkmanıza ve yiyeceğiniz şeyi seçerken kontrolu kaybetmenize engel olur.
  2. Buz dolabınızı sağlıklı yiyecekler ve atıştırmalıklarla doldurun.  Patates cipsi ve kurabiye gibi çok yağ veya çok tuz içeren atıştırmalıklardan uzak durun.
  3. Diyet lifleri içeren besinler tüketin ve Lifle dolun! Meyve, sebze ve tam tahıllı yiyecekler tüketin. Bu besinlerdeki lif, sağlıksız seçeneklere yer bırakmayacak şekilde vücudunuzu doldurur.
  4. Hafta sonları kötü alışkanlıklarınıza dönüş yapmayın. Birçok insan hafta içi uyguladıkları sıkı diyeti hafta sonları bozarlar ve bunu tüm hafta ‘iyi’ oldukları için bir ödül olarak görürler. Maalesef, bu hafta içi vermiş olabileceğiniz kiloları geri almanıza neden olur.
  5. Porsiyonlarınıza dikkat edin. Gerçek ölçülerle, olması gerektiğini düşündüğünüz ölçüler farklılık gösterebilir. Özellikle diyete yeni başlarken, porsiyonlarınızı iyi ölçün.
  6. Yaşam tarzınız için hedefler belirleyin, kilo kaybı için değil. Sağlıklı beslenmek zaten vakitla kilo kaybına da sebep olacaktır. Her gün kilonuzu kontrol etmek umutsuzluk verir ve vazgeçmenize neden olabilir.
  7. Yola çıkacağınız vakit yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar alın. Bu bir muz, elma yada yolda ‘’milkshake’’ almak için durmanızı engelleyecek başka bir meyve olabilir.
  8. Kendinizi çok sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum etmeyin. Eğer çikolatayı çok seviyorsanız, koca bir paket yerine  küçücük bir parça aldığınız sürece sorun yok.
  9. Hareketlenin! Egzersiz, kalıcı kilo kaybının anahtarıdır.

10. Günlük tutun. Yediklerinizi, ne vakit ne kadar yediğinizi, yaptığınız egzersizleri ve sizi motive edecek her şeyi not alın.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
Zayıflamak için ne yapabilirim, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Bir önceki yazımız olan Aç kalarak zayıflanır mı ? başlıklı makalemizde aç kalarak kilo vermek, aç kalarak zayıfladım ve aç kalarak zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

Aranan Kelimeler:

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz