Archive for the ‘Zayıflama Yöntemleri’ Category

Karbonat çayı ile incelmek mümkün mü?

Perşembe, Haziran 5th, 2014

Karbonat çayı ile incelmek mümkün mü?

Karbonat çayı konulu bu makalemizde ürünü analiz etmeden önce konunun daha iyi anlaşılması adına fazla kiloların sebeplerine çok kısa değinmek istiyorum. Son yüzyılda teknolojinin gelişmesi ve insanların rahata kavuşmalarından dolayı eski hareketlilik günümüzde görülmemektedir. Yapabileceğimiz işlerin çoğunu birçok makinenin halledebildiği gibi beslenme konusunda da sağlıksız bir beslenme söz konusu. Hazır yiyeceğin yaygın olarak tüketildiği günümüzde kendi yaptığımız yemeklerde de kullandığımız malzemelerde artık sağlığını kaybetti. GDO ve tarım ilaçları nedeniyle sağlıklı bir şekilde beslenmek böyle bir zamanda çok zor hale gelebiliyor. Bu nedenle hem hareketsizlik hem de hazır ve sağlıksız gıdalardan dolayı fazla kilo rahatsızlıkları ve obezite oldukça artmış durumda. Çok küçük yaşlardan itibaren başlayan fazla kilo sorunu ileriki yaşlarda da sıkça görülmektedir. Kimyasal veya bitkisel birçok yöntemler denenmiş olabilir ancak son zamanlarda sağlıklı zayıflamayı sağlayan karbonat çayı sizin için çözüm yolu olabilir.Sağlıklı bir şekilde zayıflamayı sağlayan karbonat çayı kullanarak artık istediğiniz görünüme kavuşabilmek çok zor olmayacak.

Karbonat Çayı İçeriği ve Vücuda Etkileri

Peki nedir bu karbonat çayının özellikleri, sizleri bilgilendirmek adına biraz da bundan bahsedelim. Tamamen Türk Malı olan karbonat çayı Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar.. Federasyonu tarafından onaylanmıştır. Aynı şekilde TÜBAF başkan yardımcısı olan Hande Polat tarafından birçok televizyon kanalında tanıtılan bu zayıflama çayı %100 bitkisel ürünlerden yapılmıştır. Sağlıklı bir şekilde zayıflama etkisi bulunan karbonat çayı içerisinde karabaş otu, funda yaprağı, kekik, mate, biberiye, rezene, avakado yaprağı, papatya, melisa, mısır püskülü, ısırgan otu, kırkkilit, kiraz sapı ve yeşil çay gibi doğal ve tamamen alkali yönünden sağlıklı bitkiler kullanılmaktadır. TÜBAF tarafından onaylanarak satışa sunulan karbonat çayı kullanarak fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız yemek yemeden yarım saat önce günde 3 kere olmak üzere tüketmeniz yeterli olacaktır. Bitkisel bir çay olduğu için kaynattığınız bir fincan su içerisine ilave edip 5 dakika boyunca demlenmesini beklediğinizde içilecek duruma hazır bir hale gelecektir. Hazır hale gelen karbonat çayı zevkinize göre tatlandırılabilir veya limon kullanılabilmektedir. Kesinlikle ilaç olmayan ve zayıflamanızda yardımcı olarak kullanılan ürün bitkisel gıda takviyesidir. Yan etkisi tespit edilmeyen bitkisel zayıflama ürünü önlem amaçlı olarak hamile ve emziren bayanlarda kullanılmaması önerilmektedir. Normal düzeyde tükettiğiniz yiyecekler yanında içeceğiniz çay sayesinde herhangi bir diyet yapmadan zayıflayabileceğinizi gözlemleyebileceksiniz.

Karbonat Çayı ile Birlikte Zayıflama Sürecini Hızlandırmak İçin Ne Yapmalı?

Resmi satış sayfalarında Türkiye’nin her yanına satışı yapılan karbonat çayı orijinal olan üründür. Piyasada daha ucuza veya ambalajsız, faturasız ürünlere itibar etmemeniz sağlığınız açısından önem teşkil etmektedir. Gün içerisinde tükettiğiniz çay yerine yemeklerden önce tüketeceğiniz karbonat çayı yemek miktarınızda azaltma yapmaya gerek bırakmadan bitkisel kaynaklı olduğu için tamamen sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlayacaktır. Herhangi bir diyet uygulamanıza gerek olmadığı vaat edilmekte ancak ürünü kullanıyorsunuz diye daha fazla yemek yemeye çalışmanız zayıflama sürecinizi zorlayacaktır. Zayıflama sürecinizin daha hızlı olması ve karbonat çayı sayesinde kilo kaybetmeye başlarken aynı zamanda vücudunuzun zinde kalması için egzersiz yapmanız son derece ekstra fayda sağlayacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Limonlu sıcak su ile zayıflama

Cuma, Nisan 18th, 2014

Kolay bir zayıflama yöntemiyle yine karşınızdayız! Gayet doğal ve sağlıklı bir şekilde zayıflamının yolu sıcak suyla hazırlanmış bir limonata veya limon suyuda diyebiliriz. Sizi fazla yıpratmayacak ve zorlamayacak olan bu zayıflama yöntemi Türkiye’de her ne kadar çok fazla insan bilmesede artık sitemizi ziyaret eden herkes şimdi ögrenecek!

Sabahları kahvaltı yapmadan önce aç karna mutlaka 1 tane limonu kesin ve sıcak su kaynatın bir bardak olacak şekilde. Bu kahve bardagı olur veya su bardagı olur farketmez. Ama ne kadar büyük bardakda içerseniz o kadar iyi olacaktır yani etki yönünden.

Aç karna her sabah bir bardak sıcak suyun içine bir tane ekşi bir limonu kesip sıkacagız ve sıktıktan sonra karıştırıp içeceksiniz. Sürekli uygulanabilinir bir yöntem olduğu için herhangi bir gün vermiyoruz size baglı. Bunu ister 5 ay ister 10 ay yaparsınız ama kilo verdiginizinde farkına varacaksınız!

Daha sonra bu yöntemi öglenleride aç karna yani yemek yemeden önce içiniz. Kilo vermeden ayrıda eger karnınız agrır ise yada gögüslerinizde agrı olur ise bu dedigimizi uygulayın agrı kesici hap falan içmeden agrınızın kesildiginide göreceksiniz.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)

Aranan Kelimeler:

Mezoterapi ile zayıflama yolları

Çarşamba, Nisan 16th, 2014

Mezoterapi ile zayıflama yolları

Kilo vermek, zayıflamak için yapabileceğiniz bir çok zayıflama yöntemi vardır. Zayıflama yöntemleri arasında bazı yöntemler çok etkili ve kısa sürede sonuç verirken, bazı yöntemler uzun vadede olumlu sonuçlar vermektedir, bazı yöntemler ise maalesef geçici ve etkisi tatmin edici yöntemler değildir.

Kilo vermek adına yapılan spor, egzersiz, çeşitli diyet listeleri, sok diyetler, zayıflama hapları, liposuction, yağ alma ve daha bir çok zayıflama yönteminden söz edilebilir. Bu zayıflama yöntemlerinden son yıllarda en çok tercih edilenlerden biri de mezoterapi ile zayıflama yöntemidir.

Peki nedir mezoterapi yöntemi ile zayıflamak?

Mezoterapi ile zayıflama yöntemi, bölgesel zayıflama yöntemidir. Mezoterapi yöntemi ile problemli olan bölgelerinize, yağ parçalayıcı özelliği olan ilaçlar küçük bir iğne aracılığı ile enjekte edilir. Mezoterapi yöntemi ile vücudun sorunlu bölgesine enjekte edilen ilaçlar, direk o bölgedeki yağ hücrelerini parçalar ve kan dolaşımını hızlandırarak bu parçalanan yağ hücrelerinin dolaşıma katılara vücuttan atılmasını sağlar.

Mezoterapi ile zayıflama için kaç seans gerekir?

Mezoterapi ile zayıflama isterseniz, sizin vücudunuzda bulunan ve parçalanması gereken yağ oranlarına göre size özel mezoterapi seansları belirleniyor. Vücudunuzda bulunan yağ oranı, su oranı, kas oranı bir takım özel cihazlar ile ölçülüyor. Dışarıdan beden ölçüleriniz alınıyor. Elde edilen sonuçlara göre size uygulanacak mezoterapi yönteminin seansı ve uygulanacak ilaç oranı belirleniyor.
Zira mezoterapi ile zayıflama yönteminin seans sayısı, uygulanacak ilacın miktarı kişiden kişiye değişim göstermektedir. Bunun yanında ortalama bir seans sayılarına bakacak olursa, bölgesel yağlanmaların tedavisinde uygulanan tedavi sayısı 10 ila 15 seans sürmektedir. İlk 5-6 seans sonrası gözle görülür zayıflama elde edilmeye başlanır.

Mezoterapi ile zayıflama yöntemi kesin zayıflatır mı?

Hiçbir zayıflatma yöntemi yüzde yüz zayıflatmayı vaat edemez, ederse de mutlaka bundan kuşku duymalısınız. Mezoterapi ile zayıflama yönteminde yapılan seansların yanında uygulanması gereken diyet listeleri de verilirse ve kişi bu diyet listelerine sadık kalır, günde belli süre spor yaparsa mezoterapi yöntemiyle birlikte ciddi zayıflama sonuçlarına ulaşabilir.

Mezoterapi acı veren bir yöntem midir?

Mezoterapi ile zayıflama yönteminde vücuda verilen yağ yakıcı sıvılar, çok küçük bir iğne ile enjekte ediliyor. Bu iğnelerin ucu o kadar ufak ki, hissedeceğiniz sadece sinek ısırığı kadar bir acı.

Mezoterapi kimlere uygulanamaz?
Mezoterapi ile zayıflama yöntemi için bazı hastalıkları taşımıyor olmanız gerekir. Örneğin şeker hastalığı, diyabet hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı, enfeksiyon hastalığı olan kişiler için mezoterapi ile zayıflama yöntemi kullanılması çok uygun değildir.

Mezoterapi ile zayıflama yönteminde yaş sınır nedir?
Mezoterapi yönteminde belli bir yaş sınır olmamakla birlikte ergenlik dönemine girmiş 13 yaş üstü kişiler için uyguanabilmektedir.  Ayrıca bkz  Bölgesel İncelme için Mezoterapi

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Aranan Kelimeler:

Kış Aylarında Yapılan Diyetlere Dikkat Edilmeli

Cumartesi, Nisan 12th, 2014

Kış Aylarında Yapılan Diyetlere Dikkat Edilmeli

Geçenlerde BBC televizyonunda yayınlanan habere göre, Amerikalı doktorlar,fareler üzerinde yaptığı araştırmalar neticesinde kalori kontrollü diyet yapan farelerin normal diyet yapanlara oranla enfeksiyonla daha zor mücadele ettiklerini keşfettiler.

Amerika’da yayınlanan bilimsel bir dergideki çalışmaya göre, Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamları, düşük kalorili diyet ayapan farelerin yeterli oranda vitamin ve mineral aldıklarını, fakat buna rağmen vücutlarının enfeksiyonla savaşmak için yeterli miktarda öldürücü hücre üretemediklerini fark ettiler. Yaptıkları diyetle yüzde 40 oranında kalori tüketen farelerin iyileşmesi çok daha uzun bir zaman aldı, daha fazla kilo kaybettiler ve zayıf sağlık belirtileri ortaya koydular.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

İnce bele sahip olmak için ne yapmalı

Perşembe, Nisan 10th, 2014

İnce bele sahip olmak için ne yapmalı

Dünkü yazımızda göbek eriten hareketlerden bahsetmiştik. Bel ve basen bölgesini inceltmek için de yine benzer şekilde yağsız protein ağırlıklı bakliyat, yeşillik ve sebzenin bol olduğu fazla yağdan ve karbonhidratlardan uzak durulan bir beslenme tarzını tercih etmek gerekir.

7 şifalı madde içeren detoks ve sağlıklı bölgesel zayıflamaya yardımcı preperatı sabah ve akşam yemeklerden 3-4 dakika önce yutup üstüne bol sıcak su için. İşte 7 şifalı madde:

Tere tohumu: Metabolizmayı canlandırır. Tiroidi tembel kişilerde daha verimli çalışmaya yardımcı olur.
Funda yaprağı: Zayıflamaya ve yağların vücut tarafından yakımına yardımcı olur. Açlığı bastırır.
Zencefil: Bünyeyi kuvvetlendirir. Kilo verilirken enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır.
Yeşil çay: Metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur.
Krom GTF: Insülın faaliyetinin etkisini artırarak karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması üzerinde etkili şekeri seviyelerinin düşmesine ve artmasına engel olur. Açlığın ve tatlı krizinin bastırılmasına yardımcı olur.
Co-Enzyme Q10: Zayıflarken sağlığı korumaya yardımcı güçlü bir antioksidandır. Enerji metabolizmasını canlandırarak kilo kaybı sırasında yaşanan halsizlik olan bir mineral olarak kabul görmüştür. Diyetlerde kan problemine karşı fayda sağlar.
h Carnituıe: Vücutta depolanmış yağların yakınımı hızlandırır ve kasların performansını artırır. Özellikle diyetle beraber yapılacak egzersizden daha iyi sonuç alınmasına yardımcı olur..

BUNLARI YAPIN

*Sabah erken kalkın. Metabolizmayı canlandırır. 20-25 dakika egzersiz yapın.
Sopalı hareket; Bir sopayı ense kökümüze alıp iki elimizi geçiriyoruz. Ayaklarımızı yere sağlam basıp birkaç dakika süratli bir şekilde sağa ve sola doğru kalçadan yukarısını hızlı bir şekilde döndürüyoruz.
Bel kasları İçin mekik: Bir taraftaki kolumuzu, bükülmüş olan diğer taraftaki dizimize doğru hafifçe, seri hareketlerle yakınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu hareketi birkaç dakika yapıp daha sonra diğer ayak ve kolumuza geçiyoruz.
• İmkanınız varsa hamama gidin, iyi bir ter atın ve kese yaptırın. Gidemiyorsanız banyo küvetini sıcak suyla doldurun, kendinize keseyle uzun bir masaj ve peeling yapın. Göbek, bel, popo civarını hafifçe kızartacak kadar elinizle baskı uygulayarak canlandırın.

Yeşil Çaydan Vazgeçmeyin

Sabah: İnce bir dilim kızarmış çavdar ekmeği
• 34 parmak yağsız taze dil peyniri
• 2 adet küçük hafif acı sivri biber
• 3-4 adet saplarıyla birlikte maydanoz. Bolca sıcak şekersiz yeşil çay
■Ara; Dün tarifini verdiğimiz bitki çayından bir fincan.
Öğlen: Ton balıklı veya taze mozarellalı yeşil salata. Bir kase brokoli veya yeşillik çorbası. Az yağlı ve kremasız olmalı.
Ara: 2-3 adet ceviz 2 lop yumurtanın beyazı
• 1 kivi
Ara: Göbek eriten bitki çayından bir fincan çay
Akşam; Bir tabak zeytinyağlı fasulye
• 3-4 kaşık bulgur veya bir dilim
kızarmış çavdar ekmeği. Yeşil salata (Taze soğanlı ve bol limonlu olacak)
Gece: Yarım çay bardağı leblebi
• Bir küçük bardak yağsız süt (Süt yarım tatlı kaşığı zencefille kaynatılmış olacak.) Gün boyunca küçük bir şişe doğal maden sodası, 3-4 fincan yeşil çay ve en az 6-7 fincan kaynara yakın sıcak su içilecek. Tuz kısıtlamasına dikkat edin. Tuzun fazlası bedende su toplar iştah açar. Yemeklere zencefil, zerdeçal, kekik, biberiye, soğan ve sarımsak ekleyin.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Sağlıklı diyet önerileri

Çarşamba, Nisan 9th, 2014

Sağlıklı diyet önerileri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, zayıflama reçetele­ri, yazıldığı ülkeden ülkeye ve hatta aynı ülkede yöre­den yöreye değişmektedir. Zira, her ülkenin ve yörenin kendine özgü yemekleri, âdetleri ve pişirme şekilleri vardır.

Ayrıca her toplumun ekonomik ve sosyal duru­mu aynı değildir. Mesela, bir toplum için et ve süt gibi ana maddeler ucuz iken diğer bir toplum için pahalıdır ve devamlı alınamaz. Diğer bir konu da, bazı zayıflama kitaplarında ve reçetelerde gerek yiyeceklerin, ağırlıklan ve gerekse kalorileri açılarından o kadar çok ayrın­tılı sayılar verilmektedir ki, zayıflamayı arzulayan ki­şilere yardım yerine çok defa uygulama güçlüklerine ne­den olmaktadırlar.

Esasen bizim bu bu bölümün amacı, sağlık açısından dengeli ve düzenli bir beslenme, gereğinden fazla kilo alıp şişmanlamamaya ve varsa fazla kiloları da tedrici ola­rak uzun bir sürede yok etmeye yönelmektir. Bu nedenle, biz sitemizde belirli bir günlük veya haftalık reçeteler yerine prensipler üstünde durmayı, genel bilgiler ver­meyi ve her öğünde belirli bir kalori miktarını aşma­yan çeşitli seçenekleri vermeyi daha uygun bulduk. Di­ğer bir husus da ülkemiz gerek vitaminler ve mineral­ler, gerekse protein bakımından o kadar çok çeşit ve zengin, taze ve kuru sebzelere (baklagillere) sahip ve aynı zamanda et ve sütten daha ucuz ki, yabancı bir ül­kenin reçetesini önermeye gerek duymadık. Bununla be­raber ziyaretçilerimiz, sitemizin diğer bölümlerinde tüm yi­yecek ve içeceklerin verdikleri kalorileri bulacaklardır. Bunların listesini alfabetik sıra yerine, aynı cinsten olan­ları gruplar halinde verdik ki, karşılaştırabilsinler.

Genel Olarak önerilerimizi Sıralayalım:

1 — Fazla kiloları vererek zayıflamak, fazla kilo alıp şişmanlamamak için, Önce bunların sağlayacağı faydalara kişinin inanması, sonra da karar, sabır ve irade gerekir. Bu şartlar mevcut olmadıkça ne zayıflama ve ne de şişmanlamak gerçekleşemez.

2 — Zayıflamaya karar verenler için, yiyeceklerin ve içeceklerin miktarları, bunların kalori değerleri kadar çok önemlidir. Kalorisi az ve şişmanlatmaz diye ölçüyü kaçırmamak gerekir. Ölçülü yemek işi de bir karar ve irade işidir.

3 — Daima, fazla açlık hissetmeden önce ve daima belirli saatlerde yemekler yenmeli ve gıdaların emsine ve miktarına dikkat etmelidir zayıflamaya karar verenler.

4 — Hiçbir zaman, mide tam doluncaya kadar yemek yenilmemelidir. Yani, açlığı körletmekle yetinil-melidir. Bu nedenle, günde üç öğün yerine altı defa yenmelidir.

5 — özellikle öğlen ve akşam yemeklerine başlarken ve yemekte, imkânlar çerçevesinde, bol miktarda marul, salatalık, hıyar, turp, maydanoz ve doma­tes gibi, mevsim yiyeceklerinden veya bunlardan yapılan karışık salata yenmesi çok yararlıdır. Bun­lar hem doyurucudur, ayrıca fazla yemek yenme­sini önler ve hem de şişmanlatmayan besinlerdir.

6 — Ekmek ile diğer unlu ve hamurlu yiyeceklerin ve unlu maddelerden yapılan hamur tatlılarının şişmanlatıcı olduklarını daima hatırlayıp unutma­malıdır.

7 — Çay ve kahvenin kalorileri yoktur.
Ancak, şekerin kalorisi yüksektir. Bu nedenle bunlar şekersiz veya sakarin ile içilmelidir.

8 — Bizim önerdiğimiz, günde 500 kalorilik bir kısıtlama ile, haftada yarım ve ayda iki kilo zayıflama veya haftada bir ve ayda dört kilo zayıflama re­jiminde yağ, şeker ve tuz dışında hiçbir besin ya­saklanmıyor, ancak kısıtlama öngörülüyor. Ayrı­ca, bu üç madde de yasaklanmıyor ve fakat ileri bir kısıtlama öneriliyor. Burada amaç, kişiyi şiş­man bir hale — veya gerekli kilosundan daha faz­la bir kiloya— getiren ve getirmiş bulunan günlük alışılmış yiyecek ve içeceklerden % 20 ile %25 oranında yani dörtte bir kısıtlamaya davettir, sağ­lığı bakımından.
Örnek olarak, 83 küo ağırlığında ve günde gerekli 2500 kalori yerine, 70 kilo ağırlığında ve günde 2000 kalorinin ve bu 2000 kalorinin altı Öğüne dağılımı şöyle olmalıdır:

Kuşluk
Sabah kahvaltısı
öğlen yemeği
Kahvaltı
Akşam yemeği

Yatmadan önce 100 kalori
500 kalori
600 kalori
200 kalori
500 kalori
100 kalori
Toplam 2000 kalori

Buna göre, ön planda öğle yemeği, sonra sabah kahvaltısı, sonra akşam yemeği, aşağı yukarı eş­değerde. Üçüncü sırayı ikindi kahvaltısı, kuşluk ile yatmadan Önce yenecekler de eşdeğerde son sı­rayı almaktadırlar. Eğer 2000 kaloriden daha az günlük bir kalori gerekiyorsa, mesela 1800 veya 1500, o zaman aradaki 200 veya 500 fark aynı oranlarda altı öğüne yansımalıdır. Bizim, altı öğün için vereceğimiz yiyecek seçenekleri ortalama ola­rak günlük 2OÖ0 kaloriye göre ayarlanmıştır.

Sağlıklı yaşam için uyku, beslenme kadar Önem­lidir. Olgun yaşta bir insan için gecede 7 veya 8 saat uyku gereklidir. Uykunun fazlası da noksa­nı, kadar zararlıdır. Daima, belirli saatte yatmak ve sabah belirli saatte kalkmak idealdir. Ne yar ki, akşam yarım saat Önce yatmak ve sabah da yarım saat önce kalkmak, çok yararlıdır. Sabah kalkar kalkmaz bir bardak su içmek de çok fay­dalıdır. Sabahları yarım saat önce kalkmanın ya­ran, Önce 5-10 dakika el, kol ve bacak hareket­leri ile jimnastik yapmak ve sonra da oturarak 10-15 dakikada kahvaltı etmek imkânını elde et­mek içindir. Artan dakikaları, işe. gitmek için yü­rüyüşe ayırmak da yararlıdır.

11 — Tartı, günün rasgele bir zamanında değil, haftada belirli bir günün sabahında, aç karnına yapılma­lıdır ve elde edilen kilo, günün tarihi ile bir ta­rafa yazılmalıdır.

12 — Sabah jimnastikleri dışında, her gün en az bir veya iki saat yürüyüş, uyku ve beslenme kadar önemlidir, bugünkü görüşlere göre, sağlıklı ya­şam için.

13 — Şimdi de Öğünlerle ilgili Önerilerimize değineceğiz. Öğünlerde yeneceklerin adları, şu veya bu di­ye sıralanacaktır. Böylece neler yenilebileceğini hatırlatmış olacağız. Fakat yazıldı diye hepsinden aynı zamanda yenilmeyecektir. Yazmamış oldu­ğumuz ve fakat kişinin arzuladığı yiyecekler, ka­lorileri ve miktarları dikkate alınarak yenebilir. Bu sistemin bir avantajı da, kişinin eline şiir ez­berler gibi bir yemek listesi vermek yerine, ken­disinin arzusuna, zevkine, şartlara ve mevsimlere göre, kendi yemek planına kendisi karar verme­sidir. Kişi bu şekilde daima kendini, yemek ve içmek konusunda kontrol etmeye ve kendisi için en uygununa karar verebilmeye alışacaktır,

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Şişmanlığın nedenleri nelerdir

Salı, Nisan 1st, 2014

Şişmanlığın nedenleri nelerdir

Şişmanlık sürekli veya geçici olabilir. Her iki tü­rün de ayrı ayrı birçok nedenleri vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz: ,
A) Aşırı Beslenme ve Hareketsizlik:
Şişmanlığın ana nedeni kuşkusuz vakitli vakitsiz ye­mek ve aşırı beslenmektir. Diğer bir deyimle vücudun harcadığından fazla enerjiyi yani kaloriyi almaktır. Ha­reketsizlik, yani enerji sarfının kısıtlı olması da, bir ne­dendir. Diğer taraftan enerji sarfında kadının veya er­keğin mesleği ve iş hayatı önemli bir faktördür.

B) Soyaçekim (Kalıtım):
Şişmanlığa neden olan diğer önemli bir faktör de soyaçekim ve bünye yapısıdır. Şişman ailelerin çocuk­ları da genellikle şişmandırlar. Bazı bünyeler kilo al­maya ve şişmanlamaya diğerlerinden daha yatkındır. Şişman anne ve babalardan doğan ikizlerin ayrı yer ve şartlarda büyümelerine rağmen daha sonra her ikisinin de şişman oldukları kanıtlanmıştır.
C) Ulusal ve Sosyal Gelenekler:
Hemen her ulusun kendine özgü yemek yeme alış­kanlıkları, pişirme şekilleri (tarzları), yiyecekleri, içe­cekleri ve bunlarla ilgili gelenekleri vardır. Bazı ülke­lerde kalori değerleri yüksek gıdalar fazlaca yenmekte ve alkollü içkiler çok içilmektedir. Böylece, bu ülkele­rin halkı genel olarak şişmandırlar, örneğin, İtalyanla­rın çok yağ ve makarna yemeleri sonucu bunlarda görü­len şişmanlıklar gibi. Bize gelince: Türklerin konukse­verliği ve ikramı ün salmıştır. Bir yöreye konuk geldi­ğinde, akraba veya dostların davet ve ziyafet vermeleri kaçınılmaz bir gelenektir. Ayrıca, bu davet ve ziyafet­lerde konuk «ayıptır, günahtır» diye her yemekten öte­kine zorlanır. Hanımlarımızın Öğlesonu toplantılarında veya eşleri ile gece ziyaretlerinde, kalorileri yüksek şe­ker, çikolata ve pastalar ile meşrubat ikramı bir gele­nektir. Ayrıca, yiyeceklerin yenmesi için de İsrardan ka­çınılmaz.
Bizler, genel olarak alkollü içkiler içinde rakıyı ter­cih ederiz. Ne var ki, rakıyı bol ve değişik mezelerle içmek bizde yerleşmiş bir âdettir. Böylece, esasen kalo­risi yüksek olan rakının yanında gereksiz kalorileri de alırız.
Şişmanlık açısından diğer zararlı bir alışkanlığımız da, yemeklerin pişirilme tarzıdır. Yemeklerimiz lezzetli olmaları için yağları ve tuzu cömertçe kullanırız. Ayrı­ca, ekmeği, tatlıları ve hamur işlerini çok sever ve çok yeriz.

D) Psikolojik ve Hormona! Faktörler:
Vücudumuzda yer alan iç salgıbezleri, dengeli ve düzenli olarak çalışır ve yaşam için gerekli ve zorun­lu olan hormonları çıkarırlar.
Bugün bilimsel açıdan bazı psikolojik nedenlerin iç salgıbezlerini etkiledikleri ve bazı hormonların norma­lin üstünde salgılandıkları ve böylece hormonal denge­nin bozulmasına neden oldukları saptanmıştır. Ölüm ha­berleri gibi ruhsal şoklar, ayrılıklar, iş hayatında veya aile içinde yer alan üzüntüler ve sıkıntılar gibi psikolo­jik nedenler hormonal dengenin bozulmasına dolayısıy­la çok kere kilo artışına ve şişmanlığa neden olmaktadır.
E) Yaş Faktörü:
ileri yaşlarda genel olarak günlük beden hareketle­ri azalır. Bu da, vücudun aldığı günlük enerjinin yan­masına engel olur. Şu halde, ileri yaşlılık, enerji yakma gücünün azalmasına neden olur ve şişmanlık oluşur. Yaş açısından diğer bir husus da, bizde genel olarak, özellikle yaşlıların tatlılara ve şekerli maddelere karşı iştahları açılır ve bu tür yiyeceklerden hoşlanırlar. Do­layısıyla da şişmandırlar.
Yukarıda açıklamaya çalıştığımız nedenlerle insan­lar şişmanlarlar. Ne var ki, şişmanlık belli bir sınırı aş­tığında ve sürekli olduğunda sağlık açısından birtakım sakıncalar doğurur ve dolayısıyla bazı hastalıklara ve hatta erken ölümlere neden olabilir. Bunların dışında, güncel yaşantımızda karşılaştığımız geçici şişmanlıklar da vardır. Şimdi kısaca bunlara değinelim.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)