Yiyerek kilo vermek
Zayıflama Reçetesi'ne hoşgeldiniz, 07 Nisan 2016

Yiyerek kilo vermek
-

Yiyerek kilo vermek

Yiyerek kilo vermek
Yiyerek Zayıflamak İçin Kalori Yoğunluğu Düşük Besinler Tüketmek
Bir çoğumuzun zayıflama ve sağlıklı beslenme konusunda en fazla merak ettiği sorulardan bir tanesi de “yiyerek nasıl zayıflarım” dır. Yani kilo verme ile geleneksel olarak ilişkilendirilen şey aç kalma pahasına az aş ve yediklerimize içtiklerimize dikkat etmektir. Peki zayıflamak istiyorum diyenler için aç kalmak gerçekten bir kader midir? Bu sorunun cevabını arayan bilim insanları, kalori yoğunluğu adı verilen bir kavram üzerinde yoğunlaşıyorlar. Nedir bu kalori yoğunluğu meselesi? Şöyle açıklayalım. Bazı yiyecekler kalori bakımından daha yoğun bir içeriğe sahipken bazı besinler ise besleyicilik dşayeti yüksek ancak kalori bakımından daha düşük bir dşayete sahiptir.
Tamamıyla daha az kalorili besinler tüketerek daha çok ye­mek için ne yapılabilir? Soru çok karmaşık görünebilir, halbuki cevabı oldukça mantıklıdır. Sistematik bir şekilde kalori yoğun­luğu düşük gıdalar tüketmeyi seçmeye dayanır.
Kalori yoğunluğu belirtilirken gıdalarda 100 gr olarak ele alı­nır. Bu en az “0″ olur (su, çay) ve maksimum olarak da 900′dür (yağ). Kalori yoğunluğu arttıkça daha çok dikkat edilmesi gere­kir. Besinler için tersi kullanılırken, kalori yoğunluğu içten düşürülmeye başlanır. Kısacası, kalori yoğunluğu az olan besinler ne sağlığı ne de dengeyi tehdit etmeksizin irade dahilinde tüketilir. Onların sayesinde daha çok besin, ama daha az kalori tüketilir. Okinavva’da, kalori yoğunluğu yüksek ve çok yüksek olan bu iki grubun gıdalarından hemen hemen hiç tüketilmez. Bunun nedeni nitelik olarak çok zayıf olmalarıdır. Okinavva’lılar yalnız­ca düşük ve çok düşük yoğunlukları olan bu besin gruplarından yerler. Bu durumun diğer bir nedeni de büyük oranda kalori yo­ğunluğu az olan besinlerin aykırı biçimde daha çok mikrobesinler içermesidir, (vitaminler, mineraller) O halde denebilir ki bunlar güçlü ve yoğun bir beslenme tablolar sunarlar. Tam ter­sine, kalori yoğunluğu yüksek olan besinlerin genel olarak mikrobesinleri azdır.
 
Ayrıca bakınız :
Yiyerek kilo verme konusunda çok az şey biliyoruz. Normalde yiyerek kilo verme denildiğinde buna inanmak zordur ancak yiyerek kilo vermek mümkündür. Düzenli olarak aş yiyerek zayıflamak mümkün. Önemli olan aş yeme periyotları.
Yiyerek kilo vermek konusunda bir kaç ip ucu yeterlidir. Düzenli olarak ve belirli saatlerde tüketilen besinler zayıflatır. Kısacası kahvaltı saatiniz, atıştırma saatleri, öğle yemeği, akşam üstü atıştırmaları ve akşam yemeği saatlerinizi netleştirin. Bu saatlerin dışında öğün tüketmeyin. Bol bol su içerek metabolizmanızı çalıştırın. Tam porsiyon aşlerden vazgeçin.
Her yemeğin başında çorba için. Yemeklerden yarım saat sonra meyve ve yoğurt tüketin. Atıştırmalıkları aş saatlerinin tam ortasında yemelisiniz. Bu tarz ufak önerilerle yiyerek kilo vermek mümkün.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Yiyerek kilo vermek, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Yeşil çay diyeti nasıl yapılır başlıklı makalemizde kilo hesaplama yöntemleri, kolay diyet ve sağlılı kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz